KONST / Ramar / Keramik 5806032
*
nr 580 6032
Keramik
3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 16:42:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis k em nysilver sweden” keramik kåge nittsjö ramar tekanna vit ytterkruka
-
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:19
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:13
-
6166 Fat
4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:57
-
6643 Fat
Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:31
-
6644 Fat
med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:02
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:33
*
Keramik
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6032
Keramik
3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/4 16:42:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis k em nysilver sweden” keramik kåge nittsjö ramar tekanna vit ytterkruka
-
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:19 -
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:13 -
6166 Fat
4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:57
-
6643 Fat
Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:31 -
6644 Fat
med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:02 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:33



